aktualności

Obecne działa około 730 liczników, zainstalowanych na 176 skrzyżowaniach w 30 miejscowościach. Liczniki polegają na odliczaniu czasu do końca nadania sygnału zielonego lub czerwonego sygnalizatora.

 

Kierowcy chwalą „sekundniki”, ponieważ dzięki licznikom wiedzą czy mają redukować bieg i zwolnić przed skrzyżowaniem. Ponadto kierowcy mają możliwość przygotowania się na odpowiedni manewr, czekając na czerwonym świetle.

 

Natomiast Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zainteresowało się sprawą „sekundników” i zleciło ich przeanalizowanie. Z analizy wynika, że wnioski przemawiają przeciw urządzeniom – dlaczego? Wynika to z tego, że po zamontowaniu liczników wrosła liczba pojazdów przejeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle oraz tych które jadą z nadmierną prędkością. Z badań wynika również, że liczniki przyczyniły się do zwiększenia rowerzystów przedwcześnie wjeżdżających za sygnalizator mając na uwadze, wjeżdżają na skrzyżowanie gdy odliczanie zbliża się do zera. Resort rozpocznie prace nad zmianami w prawie, pytanie ? czy to już koniec liczników na skrzyżowaniach?

Kontakt

Adres biura projektu:

ul. Hagera 41
41-800 Zabrze

Dane kontaktowe:

Tel. + 48 668 089 474
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drukuj

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

logo rpo

Projekt „Utworzenie Klastra Nowoczesnych Systemów Transportowych” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju 
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013