aktualności

Już dziś zaczyna się długi weekend majowy! Jest to okres wzmożonego ruchu na drogach, jak wiemy z poprzednich okresów – spodziewamy się dużych utrudnień na drogach.

Gdy wybieramy się w podróż w czasie długiego weekendu majowego należy się odpowiednio przygotować. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnego stresu na drogach oraz w ogromnym stopniu poprawi bezpieczeństwo. Zespół NOSTRA zaleca by:

1. Wyjechać wcześniej – jak wiadomo spodziewamy się dużego ruchu, wcześniejszy wyjazd pozwoli nam dotarcie do celu na ustaloną godzinę oraz bez zbędnego pośpiechu – poprawi to bezpieczeństwo!

2. Sprawdzić stan samochodu w tym:

 • Hamulce – sprawny układ hamulcowy zwiększa bezpieczeństwo na drodze;
 • Amortyzatory- sprawne amortyzatory poprawiają komfort jazdy a także skracają drogę hamowania;
 • Opony – dobry bieżnik oraz prawidłowe ciśnienie w oponach pozwalają na uniknięcie utraty przyczepności, poślizgu lub wydłużonej drogi hamowania;
 • Układ chłodzenia – prawidłowy stan układu chłodzącego pozwala na uniknięcie poważnych awarii silnika a także holowania samochodu jak i również zmniejszy stres związany z awarią;
 • Akumulator – sprawny akumulator daje dużo korzyści związanych z elektroniką w samochodzie, bez problemu możemy korzystać z nawigacji, ładowarki telefonu, lodówki oraz innych elektronicznych gadżetów. Najważniejsze jest to, ze spawany akumulator pozwoli na bezproblemowe odpalenie samochodu.
 • Płyny – prawidłowy poziom płynów w samochodzie jest podstawą i zwiększa bezpieczeństwo na drodze. Mowa tutaj o płynach: hamulcowym, chłodniczym, oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy.
 • Światła – wszystkie światła muszą działać prawidłowo, niesprawne światła np. „STOP” często są przyczyną stłuczek!

3. Pamiętać o standardowym wyposażeniu samochodu:

 • Podnośnik
 • Klucz do kół
 • Kamizelka odblaskowa
 • Trójkąt ostrzegawczy
 • Gaśnica – w tym przypadku powinna być z aktualną datą ważności!
 • Zapasowy zestaw żarówek
 • Zapasowa opona – należy również sprawdzić ciśnienie w oponie zapasowej!
 • Kompletna apteczka

4. Korzystać z nawigacji rozważnie. Nawigacja nie zawsze może nas skierować do celu, zdarzały się przypadki gdzie nawigacja skierowała na zamkniętą drogę, drogę leśną, lub do ślepego zaułku. Zalecamy by jak najbardziej skupić się na drodze i oznaczeniu dróg.

5. Przy długiej trasie należy robić częste postoje co najmniej 15 minutowe.

6. Nigdy nie prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu!

Stosowanie się do powyższych zaleceń zmieni podróż w przyjemną i bezpieczną!

Przypominamy!

W zeszłym roku podczas majówki, według danych policyjnych doszło do ponad 200 wypadków, w których śmierć poniosło 19 osób, ponad 260 zostało rannych. Skąd taki wynik? Jest to najczęściej spowodowane przez ludzkie błędy. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brawurowa jazda, nadmierna prędkość, nieprawidłowe wykonane manewrów na drodze oraz zły stan techniczny samochodu. To nie wszystko, w zeszłym roku zatrzymano aż 2029 nietrzeźwych kierowców, kary są dotkliwe: Kierowca z zawartością alkoholu od 0,2 do 0,5 promila otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów, dodatkowo do 30 dni aresztu, natomiast kierowca z zawartością alkoholu od 0,5 promila otrzyma karę do 2 lat pozbawienia wolności, karę Pieniężna nie mniejszą niż 5 tys. zł. Nie warto ryzykować, piłeś nie jedz!

Zespół NOSTRA życzy udanego długiego weekendu majowego i szerokiej drogi!

Kontakt

Adres biura projektu:

ul. Hagera 41
41-800 Zabrze

Dane kontaktowe:

Tel. + 48 668 089 474
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drukuj

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

logo rpo

Projekt „Utworzenie Klastra Nowoczesnych Systemów Transportowych” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju 
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013