aktualności

Planowana jest budowa Centralnego Portu Gdańsk pomiędzy ujściem kanału portowego a Naftoportem. Całkowity koszt budowy wynosi od 6 do 9 mld zł. W strategii Rozwoju Portu Gdańsk do roku 2027 jest uwzględniona koncepcja budowy Portu Centralnego Gdańsk. Jest to bardzo dobry ruch, ponieważ realizacja projektu zwiększy zdolności przeładunkowe do 140 mln ton w 2030 roku. Jest to ogromna inwestycja, która będzie jednym z najważniejszych elementów rozwoju polskiej gospodarki morskiej. Dużym plusem jest to że dzięki budowie Portu Centralnego wzmocni się potencjał Gdańska. Centralny Port będzie zdolny do konkurowania z pozostałymi dużymi portami Europy Zachodniej, Wschodniej.

Co inwestycja przewiduje?:

  • budowa kolejnych głębokowodnych terminali: drobnicowego oraz pasażerskiego.
  • budowa terminali wyposażonych w zaplecze magazynowo – składowe przyłączone do infrastruktury lądowej tj. dróg i torów kolejowych.
  • bazę przeładunku kontenerów
  • modernizację toru wodnego w Porcie Wewnętrznym
  • sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym
  • dostępność portu dla jednostek o długości 250 m.

Ponadto port ma stać się bazą infrastrukturalną, pozwalającą na dynamiczny rozwój dystrybucji portu dla Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast obecne jest to koncepcja a prace nad fazą dokumentacyjną Portu Centralnego rozpoczną się dopiero w 2019 roku a budowa portu rozpocznie się najwcześniej w 2020 roku.

Więcej nowych informacji na temat budowy portu Centralnego Gdańsk napiszemy w kolejnym artykule.

Wizualizacja Portu Centralnego Gdańsk:

3

4

5

Źródło obrazów: www.portgdansk.pl

Kontakt

Adres biura projektu:

ul. Hagera 41
41-800 Zabrze

Dane kontaktowe:

Tel. + 48 668 089 474
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drukuj

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

logo rpo

Projekt „Utworzenie Klastra Nowoczesnych Systemów Transportowych” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju 
Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013